The HMS Cossack Association
Current Membership List

 

HMS Cossack badge

OFFICE BEARERS OF THE ASSOCIATION
NOW THEN
The Hon. Rupert Digby, President of the Association Although not having served in the Royal Navy, Rupert has an impeccable connection with Cossack. He is the grandson of Rear Admiral Robert St. V. Sherbrooke, VC, CB, DSO who when a Commander was Commanding Officer of HMS Cossack at the 2nd Battle of Narvik. Later, in 1942, as Captain in HMS Onslow he was to be awarded the Victoria Cross for action against a much superior force whilst on Russian convoys. He survived serious wounds from the action and went on to be promoted to Rear Admiral and served as Flag Officer Germany  
Ken Satterthwaite, Chairman of the Association Able Seaman K. Satterthwaite 1957/58  
Jack Price, Vice-Chairman of the Association Ldg. Seaman J. Price 1951/54  
Alan Edinborough, Joint Vice President of the Association Alan Edinborough O/Sea W.A.Edinborough, LO3, 1941
Alan's Father
(killed in LO3)
W A Edinborough
Peter Harrison, Joint Vice President and Editor of the Newsletter of the Association Peter Harrison 2000 Petty Officer Writer E.P.Harrison, D57, 1952 Peter Harrison 1952
Miss Debbie Taylor, Hon. Secretary & Treasurer Debbie 2016 Daughter of the late S/M Leslie Taylor who served in Cossack (D57) 1949-51
Doug Parkinson, Membership Secretary & P.R. Officer D. Parkinson 2007 EA3 D. Parkinson, D57,1957 Joined Comus in Jan 1957 and transferred to Cossack, taking her out of Singapore refit in June 1957. Remained in Cossack until June 1958 D. Parkinson 1957
Peter Hampstead, Committee Member P. Hampstead 2012 Ldg. Writer, D57, 1946 P. Hampstead 1946
Pat Gaffney, Rum Bosun of the Association S/M Pat Gaffney 2015 A.B. P. Gaffney, D57, 1958 Pat Gaffney 1958
Martin Loughlin, Standard Bearer of the Association Martin Loughlin Martin Loughlin Martin Loughlin
Keith Batchelor, Archivist of the Association {short description of image} Geoffrey Batchelor, LO3
Keith's father, survived L03 sinking, died 5 May 1977.
{short description of image}


LIFE MEMBERS

(All those who served in L03 are Life Members

MEMBER'S NAME

Ships Pennant No.

Years when serving in Cossack

Rank/Rating whilst in Cossack

BATCHELOR, K.R., Lt.Cdr.(SCC) Associate - -
COLECHIN, B.E., Lt. Cdr. RNVR L03 1940 - 1941 Ord. Sea.
HARRISON, E.P., Lieutenant D57 1951 - 1954 P.O. Writer
HIBBERT, B., Shipmate D57 1951 - 1954 Ldg. Stoker
JACKSON, J.W.F., Shipmate L03 1939 - 1940 Ldg. Seaman
KELLAWAY, E.A., Shipmate L03 1940 - 1941 A/Ldg. Stoker
MILTON,R., Shipmate L03 1940 Signalman
SIDDONS, A., Shipmate L03 1941 A.B.
       


FULL MEMBERS

MEMBER'S NAME

Ships Pennant No.

Years when serving in Cossack

Rank/Rating whilst in Cossack

ALLCHORNE, J.F.

D57

1946 - 1947

Tel. T/O

BISHOP, J.

D57

1951

Tel.

BLOOMFIELD, N.G.

D57

1958 - 1960

A.B.

BRUCE-GARDYNE, K.P., Commander

D57

1995 - 1956

Lt. Cdr.

CAMPLING, R.W.

D57

1953 - 1955

POM(E)

CHAPPELL, C.P.

D57

1956 - 1957

Mech. 1

COOPER, F.W.

D57

1955 - 1956

L.M.(E).

CRADDOCK, F.R.

D57

1954 - 1955

A.B.

CRESSWELL, C.

D57

1952 - 1953

L/Stoker

CROSBIE, A.G.F., Commander

D57

1953 - 1955

Lieutenant

DEARING, R.P.

D57

1955 - 1956

Ord. Sea.

DUNN, T.A.

D57

1951 - 1954

A.B.

EASTWOOD, K.

D57

1945 - 1946

A.B. (S.T.)

EBERLE, J., GCB, Admiral Sir

D57

1947 - 1949

Sub-Lieutenant

FRANCIS, W.

D57

1957 - 1958

A.B.

GAFFNEY, P.

D57

1957 - 1958

A.B.

GARDNER, P.J.

D57

1949 - 1951

L/Wtr

GLOVER, E.M.

D57

1957 - 1958

A.B.

GOLDING, D.R.W.

D57

1947 - 1949

A.B.

GORDON, A.S.

D57

1958 - 1960

POM(E)

HAMPSTEAD, P.

D57

1947

L/Writer

HANDFORD, R.

D57

1947

A/L/Cook

HANNAFORD,S.

D57

1949 - 1951

A/CREA

HARE, J.D.

D57

1947

Boy Sea

HASTLER, J.

D57

1951 - 1954

E.M.1

JANUS, I.J.

D57

1946 - 1947

A.B.

KAY, T.G.

D57

1951 - 1954

L/Sea

KING, M.E.

D57

1949 - 1951

A.B.

KNIGHT, J.E.

D57

1955 - 1956

A.B.

LEACH, F.

D57

1951 - 1954

A/L/Sea.

LEE, P.C.

D57

1950 - 1951

L/Sea.

LUTER, B.E.

D57

1958 - 1959

L.E.M.

MACDONALD, D.

D57

1956

Coder (E)

MARCHANT, P.A.

D57

1955 - 1956

E.M.

McNAMARA, L.

D57

1945 - 1947

Stoker Mech.

MILLARD, D.

D57

1952 - 1954

Shipwright

MILLARD, T.H.

D57

1945 - 1948

Stoker 1st Class

NEWINS, P.C.

D57

1951 - 1953

A.B.

O'REILLY, D.A.P., OBE, Captain R.N.

D57

1955 - 1956

Lieutenant

OSMER, S.

D57

1954 - 1955

C.R.E.A.

PARKINSON, D.G.

D57

1957 - 1958

E.A.3

PHILPOTT, G.E.

D57

1945 - 1946

A.B. (S.T.)

PRICE, J.F.

D57

1951 - 1954

L/Sea.

RACE, J.D.

D57

1946 - 1948

Signalman

REES, D.G.

D57

1958 - 1960

M(E)1

REEVES, B.

D57

1957 - 1959

Ord. Sea.

ROBERTSON, R.C.N.

D57

1957 - 1958

Shipwright 1

SACRE, C.M.M.

D57

1951 - 1954

POM(E)

SATTERTHWAITE, K.

D57

1957 - 1958

A.B.

SAUNDERS, J.A.

D57

1958 - 1960

A.B.

SAVILLE, G.

D57

1948 - 1950

A.B.

SCHOLEFIELD, K.

D57

1955 - 1956

A/L.R.E.M.

STANLEY, G.M.

D57

1956 - 1957

L/Sea (UC2)

STEPHENS, T.L.

D57

1955 - 1956

L/Cook (S)

SYSON, R.

D57

1950 - 1951

A.B.

TAYLOR, P.E.

D57

1958 - 1959

L/Cook (S)

THOMAS, F.V.

D57

1946 - 1947

A.B.

THOMAS, F.M.

D57

1958 - 1959

A/LEM

TILT, P.T.

D57

1957 - 1958

REM1

WALKER, H., Lieutenant RNVR

D57

1945 - 1946

Sub-Lieut. RNVR

WARNER, N.

D57

1949 - 1951

S.P.O.(S)

WEEDON, F.E.

D57

1949 - 1951

A.B.

WESLEY, T.J.S.

D57

1955 - 1956

Stoker Mech.

WHITE, G.G.

D57

1957 - 1958

Able Sea

WHITTICK, D.E., Lieutenant

D57

1947 - 1948

Boy-O/Sea

WILSON, D.

D57

1954 - 1955

P.O. Elect.

WOMACK, W.

D57

1950 - 1953

A/L. Stoker Mech.

WOOD, A.R., Captain RN

D57

1953 - 1954

Sub-Lieutenant

WOOD, B.R.W.

D57

1957 - 1958

Telegraphist

YOUNG, R.S.

D57

1945 - 1946

Stoker


ASSOCIATE MEMBERS (FAMILY)

MEMBER'S NAME

CONNECTIONS

ANDREWS, Mrs. K. Widow of Shipmate F. Andrews (D57)

ATHERTON, Miss M.

Daughter of Chief Stoker Atherton (killed in L03)

BATCHELOR, K.R., Lieutenant Commander (SCC)

Son of Able Seaman Batchelor (survived sinking of L03, died March 1977)

BIRD, Mrs. V.

Sister of A/L.Tel. J.A. Dilks (killed in LO3)

BROWN, Mr.A.

Son of the late A.B. F.Brown (Survivor LO3)

BURTON, Mrs. M.

Widow of the late Shipmate T.A. Burton

COOK, Mr. C.G.

Nephew of Shipmate F. Cook

COOK, Mrs.M. 

Wife of Mr. C. G. Cook 

CROSSMAN, Mrs. J.M.

Daughter of the late Shipmate D.M. Davies (D57)

DIGBY, The Hon. R.S.

Grandson of the late Vice Admiral R. St. V. Sherbrooke (C.O. of Cossack (L03) at 2nd Battle of Narvik)

DIXON, Mr. J.W.

Relative of Boy Seaman J. Hannah (killed in LO3)

DUREY, Mrs. S.M.

Wife of S/M V.J.B.Durey

EDINBOROUGH, Mr. A.

Son of Ord.Sea. W.A. Edinborough (killed in L03)

EMBLEY, Mr. G.P.

Son of Shipmate G.E. Embley (L03)

GARRETT, Mr. M.E.

Brother-in-law to Mr B.A.Eames

HALL, Mrs. R.B. Daughter of th late CDR.(E) R.B. Halliwell (L03 1941)

HARRIS, Mrs. J.V.

Widow of Ldg.Sea. Harris (D57 1958-59)

HARRIS, Mrs. V.A.

Daughter of S/M G.E. Philpott (D57 1945-46)

HARRIS, Mr. A.J.

Son-in-law of S/M G.E. Philpott (D57 1945-46)

HOUCHEN, Mr. M.

Step brother of Lt. H.W.M.Rose (killed in LO3)

HAUXWELL, Miss K.

Granddaughter of the late Able Seaman S. Hauxwell (L03)

KENDALL, Mrs. G.

Widow of S/M D. Kendall (D57 1952-54)

O'DRISCOLL, Mr. M.

Grandson of Ldg. Tel. J. Payton (Killed in L03 23/10/41)

PARKER, Mr. J.

Son of late S/M N.J.Parker (LO3)

PRICE, Mrs. P.

Wife of S/M J. Price (D57)

PUGH, Mrs.K.

Companion of the late S/M R.C. Maynard

SIMMONS, Mr. J.A.

Nephew of Boy 1st Class G.F. Simmons (killed in LO3)

SMITH, Mrs. A.P.

Daughter of late S/M A.D. Grant, DSM (L03)

STENT, Mr G.

Nephew of ERA4 G.A. Griffiths who was killed during the 2nd Battle of Narvik on 13th April 1940

SWAN, Mrs M.

Daughter the late A/L. Sea E.J. Macey (L03 1940/41)

TAYLOR, Miss. D.

Daughter of the late Shipmate L. Taylor (D57)

TAYLOR, Mrs. J.

Widow of the late Shipmate L. Taylor (D57)

TAYLOR, Mrs. S.J.

Wife of Shipmate P.E. Taylor (D57)

WATTS, Mrs. A.

Widow of Shipmate E.F.B. Watts (D57 1951)

 


 

ASSOCIATE MEMBERS (OTHER)

MEMBER'S NAME

CONNECTIONS

LOUGHLIN, Mr. M.T.

Friend of the Association.

LOUGHLIN, Mrs. I.

Friend of the Association.

 


 

HONORARY MEMBERS

MEMBER'S NAME

CONNECTIONS

BARTHOLOMEW, Dr. R.A.

Son of S/M F.W.Bartholomew and Internet Consultant

FOSTER-HALL, Mrs J.

Friend of the Association

HAARR, Mr. G. 

Norwegian friend of the Association

NESVOLD, Mr. F.

Norwegian friend of the Association

SORENSEN, Mr. D.

Norwegian friend of the Association


For information on how to join the Association, click here: How to Join

E-Mail: secretary@hmscossack.org


Return to Back to Home page


Designed by Rob Bartholomew, and maintained by Peter Harrison